31 Temmuz 2009 Cuma

İstanbul Türkiye içinde, Türkiye İstanbul içinde:)

Miniaturk
Evet Türkiye İstanbul'un içinde! Ama sığması için biraz küçültülmüş şekilde:) Tabi ki Miniaturk'ten bahsediyorum. Miniaturk 2003 yılında Haliç - Sütlüce'de açılmış ve içerisine Türkiye'nin önemli yapılarının maketleri yerleştirilmiş olan bir açıkhava müzesi. Özellikle İstanbul'dan çok sayıda eser yer alıyor. Boğaz Köprüsü'nün de içinden geçilebilecek boyutlarda bir minyatürü var. Etrafında da boğaz kıyısındaki önemli binaların maketleri bulunuyor. Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Aya Sofya, Galata Kulesi, Yerebatan Sarnıcı ve daha bir çok İstanbul şaheserini de görmek mümkün:)
Tabi diğer şehirlerden de çok güzel yerlerin minyatürleri burada yerini almış. Örneğin Çanakkale Şehitliği, Balıklı Göl, Safranbolu Evleri, Mardin Evleri, Kapadokya..
Hatta sadece Türkiye'yle de kalmayıp ülkemizin dışındaki Türk İslam eserlerinin de maketleri yapılmış. Ecyad Kalesi, Mostar Köprüsü vs. Ayrıca Miniaturk'ün güzel bir sloganı da var:) "Türkiye'nin Vitrini"! Gerçekten de o görevi görüyor ve insanda bütün Türkiye'yi gezme isteği uyandırıyor burası.
Benim de örneğin Mardin'e ve Urfa'ya hiç gitmediğim için gezgin ruhumdan utanmama ve en kısa zamanda buraları da gezmeyi istememe bir kez daha sebep olduğunu söyleyebilirim:) Biz aslında Miniaturk'e ilk açıldığı zamanlar gitmiştik, sonra uzun bir süre gitmedik. Fakat bu ay, 10 günlüğüne bize misafir olan Arnavut arkadaşım Erga'yı gezdirmek için yeniden gittik ve eskiden gittiğimizde eksik olan bazı şeylerin tamamlandığını gördük. Yeni maketler eklenmiş ve her maketin başında eser hakkında çeşitli dillerde sesli bilgi veren küçük makineler koyulmuş. Biletinizi makinelere okutuyorsunuz ve bilette seçilen dile göre bilgi verilmeye başlıyor. Yabancı turistler bu sayede zorluk çekmeden kendi dillerinde ses kayıtlarını dinleyebiliyor. Bu küçük ayrıntı benim hoşuma gitti:) Yalnız burası bir açıkhava müzesi olduğu için güneşli bir günde gidiyorsanız yanınıza mutlaka şapka vb. eşyalar alın:) Biz gittiğimizde gerçekten çok sıcaktı. Miniaturk'te maketlerin dışında güzel oyun alanları da var. Ayrıca bazı önemli eserlerin 3 boyutlu görüntülerinin bulunduğu ışıklandırılmış kristallerin sergilendiği bir bölüm de yeni açılmış.

Böyle bir kristal sergisi dünyada ilk kez yapılmış. Küçük ama hoş. Bir de bana Panorama Müzesi'ni hatırlatan büyük bir Çanakkale Savaşı maketi vardı. Çizimler ve ses efektleri çok benziyordu. Onun da fotoğaflarını çektim. (Yukarıdaki Miniaturk albümünden bu fotoğraflara ve diğer tüm blog fotoğraflarıma bakabilirsiniz:)) Kısacası çok kapsamlı ve güzel bir müze Miniaturk. Adeta Türkiye'nin özeti. Gezin görün, derim:)

Hiç yorum yok: