7 Haziran 2009 Pazar

Söz Verilen Boğaz Turu:)

Daha önce erguvanlarla ilgili yazıda daha güzel erguvan fotoğrafları çekebilmek için bir boğaz turu yapacağımıza söz vermiştim:) O haftasonu sözümü gerçekleştirdim fakat yine paylaşmaya vaktim olmadı bugüne kadar. Elime geçen ilk fırsatta gitmiş olmama rağmen erguvan zamanını yakalayamadım, sadece birkaç erguvan görüntüleme şansım oldu. Bu arada daha önce blogumda hiç boğaz turuyla ilgili birşeyler yayınlamadığımı fark ettim, ben de turda çektiğim boğaz fotoğraflarını paylaşmaya karar verdim:) Ayrıca Anadolu Yakası'ndaki yalıların ve genel olarak kıyı görüntüsünün Avrupa Yakası'ndan çok daha hoş ve iç açıcı olduğunu söylemeliyim. Bu turda bunu daha iyi fark ettim:) Ve turun muhteşem süprizi hızlarına yetişemediğimden dolayı fotoğraflarını çekemediğim yunuslar oldu! İki tane yunus önümüzde ikişer kere zıpladı. Hayatımda ilk defa boğazda yunus gördüm harikaydı:) Yanımdaki yetişkin insanlar da ilk defa görmüşler, o kadar seyrek bir durum yani. Tur çok güzeldi, havanın güzel olması da bizim için avantaj oldu. Bence İstanbul'da yaşayan herkes yılda en az bir kere boğaz turu yapmalı, güzel İstanbul görüntülerinin tadını çıkarmalı..


Beylerbeyi Sarayı

Küçüksu Kasrı

Kuleli Askeri Lisesi

Amcazade Yalısı (Boğazın en önemli yalılarından, 300 yıllık bir yalı)

Ortaköy Camii

Rumeli Hisarı

6 Haziran 2009 Cumartesi

Müjdelenen Fethin 556. Yıldönümü

Çok yoğun bir haftanın ardından sonunda bu dönemki bütün sınavlarım bitti. Geçen cumartesi Haliç'te İstanbul'un fethinin yıldönümü kutlamaları vardı, fakat çok yoğun olduğum için izlenimlerimi ve çektiğim fotoğrafları paylaşamadım. Geç de olsa şimdi paylaşıyorum:) Kutlamalar güzeldi ama çok trafik olduğu için maalesef başlarını kaçırdık. Haliç'e taşınan eski Galata Köprüsü'nden izlediğimiz havaifişek ve ışık gösterileri çok etkileyiciydi. Gösteri biterken, aslında İstanbul'un fethi çok daha kapsamlı programlarla kutlanmalı diye düşündüm. Çünkü gerçekten tüm İstanbullular ve İstanbulseverler için çok önemli bir gün. Büyük zaferin kazanıldığı gün.. Hz. Muhammed tarafından müjdelenen ve "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur." hadisiyle onurlandırılan fethin gerçekleştirildiği gün.. Pek çok milletin kıskandığı ve kaybetmeyi hazmedemeyip hala "Constantinople" demekte ısrar ettikleri güzel şehrin, İstanbul'un fethedildiği gün.. Herkesin haberi olmalı, bir bayram gibi bilinmeli bence. Maalesef o kadar çok bilmeyen kişi vardı ki etrafımda, üzülmemek elde değil. Umarım kısa zamanda böyle konularda daha duyarlı oluruz.
Gösteri bittikten sonra Eyüp'e doğru yürüdük. Her yer çok kalabalıktı. Eyüp Sultan Camii'nin mahyaları da fetih kutlama mesajı veriyordu adeta:) Bir de caminin duvarının dibinde fetihten habersiz uyumaya çalışan bir yavru kedi vardı, onun da fotoğrafını çektim, çok şirin duruyordu:) Kısacası güzel bir geceydi.. Tüm İstanbulseverlerin fetih yıldönümü kutlu olsun:)