23 Mayıs 2008 Cuma

Bir İstanbul Klasiği - Çamlıca

Havalar iyice ısındı. Bu günlerde iyice bunaltıcı hale gelen sıcaklık derslerin çekilmesini de zorlaştırıyor tabi. Sınıfça tatilin gelmesini bekliyoruz diyebilirim:) Geçende de 19 mayıs sebebiyle 4 gün tatil yaptık, biraz soluklandık. Bizim okulumuz Çamlıca'da ve tepeye çok yakın. İstanbul'da yaşayan herkes Çamlıca tepesini bilir. Gerçekten de tam bir İstanbul klasiği.. Her gidişte tanıdık birileri görme olasılığı çok yüksek olan bir yer. Aynı zamanda turistler de hiç eksik olmaz Çamlıca tepesinden. Manzarası neredeyse bütün İstanbul'u kapsıyor. Bütün Boğaz tek karede gözlerimizin önünde..
Bir de kuşların göç mevsiminde araştırmacılar ve kuş severler buradan kuşların uçuşunu gözlemliyorlar. Göç yolları Çamlıca'dan geçtiği için buradan çok iyi gözlemleniyormuş.
Ayrıca tepede yiyecek içecek satılan bir tesis var. Aslında eskiden ortada bir kulubenin içinde teyzeler gözleme yapıyorlardı:) Bu da turistlerin çok hoşuna gidiyordu ama nedense artık kaldırılmış. Macuncu, pamuk şekerci, mısırcı, oyuncakçı gibi satıcıların stantları da bulunuyor.

Bir de güvercin kafesleri var. İçerde minik bir güvercin yavrusu vardı ama buradan gözükmüyor:)Bahçesinde çiçekler, duvarlarda sarmaşık güller var ve kimi yerlerden geçerken insanın burnuna çiçek kokuları doluyor. Küçük bir bölümde de çiçekler satılıyor. Baharda rengarenk laleler vardı tepede ama onları fotoğraflayamadım malesef..

Çamlıca tepesi İstanbul'da, özellikle Anadolu Yakası'nda yaşayanlar için vazgeçilmez bir klasik olsa da başka şehirlerden veya ülkelerden gelenlerin mutlaka uğramaları gereken bir yer olduğu kesin..